Poradna

Zaslat dotaz do poradny



Kategorie

Dobrý den, s manželem tvoříme rodinu, stále ještě v produktivním věku. Bohužel nám naše dluhy "přerostly přes hlavu" a nyní je pro nás jediným řešením nechat úvěry sloučit. Jeden úvěr platím já a ostatní manžel, daly by se tedy všechny naše dluhy sloučit dohromady? Děkuji za odpověď

Dobrý den, konsolidovat můžete nejen úvěry, ale také například kontokorenty nebo kreditní karty. I v případě, že má jednotlivec jen jeden dlužní závazek, lze se zamyslet nad sloučením dluhů více členů domá…

Celá odpověď

Dobrý den, jsem pracující, bezdětná, 33 let. Měsíčně si vydělám cca 20000,- Nemám výrazné úspory (do 5000,-), ale banka mi nabídla místo spořícího účtu využívat podílové fondy. Měsíčně si ukládám cca 1000,- Jsou podílové fondy výhodné pro takovou měsíční částku? Neskrývají nějaká rizika? Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, z vašeho dotazu lze usuzovat, že vám banka dala obecné doporučení, protože podílových fondů je celá řada. Podílové fondy lze podle rizikovosti rozdělit na peněžní, dluhopisové a akciové. Jestli v…

Celá odpověď

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký vliv má na získání hypotéky pracovní poměr na dobu určitou (s přislíbením prodloužení), a kolik měsíců je potřeba mít souvisle po sobě odpracováno.

U zaměstnaců obvykle bankly vyžadují, aby žadatel měl pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Existují ale také výjimky a obecně platí, že banka přihlíží i k dalším ukazatelům bonity. Banky posuzují věk, dosažené vzdělání, profesi, rodinný stav a také počet dětí. Celkově lze tedy odpovědět takto: Je…

Celá odpověď

Dobrý den, prosím mám dotaz. Mám dvě děti. 5let (chodí do školky) a 2 měsíce. Jsem na mateřské. Druhé dítě mám s jiným mužem. Jsem OSVČ. Máme nárok na školkovné? Můžu si slevu na dani na děti uplatnit já? A skolkovné můj bývalý přítel? Máme vůbec nárok uplatnit školkovné pokud spolu nežijeme.. soudně opatrování nemáme dohodnuté, jen jsme se dohodli mezi sebou a na výchově syna se střídáme. Děkuji Michaela

Slevu na dani neboli školkovné může uplatnit poplatník, který prokazatelně uhradil za výdaje za umístění vyživovaného dítěte v předškolním zařízení. Předškolním zařízením se rozumí mateřská škola podle školského zákona (http://rejskol.msmt.cz), zařízení služby péče o dítě v dětské skupině (http:/…

Celá odpověď

Dobry den, prosim radu. Chceme investovat, v radu cca 500tis, na horizont 10let, je nám 50+, takze "na duchod". Doporucil byste nam podilove fondy a popr. jakeho druhu? děkuji mnohokrat za vas názor.

Podílové fondy mohou být vhodnou variantou. Mohu Vám představit investiční nástroje, které odpovídají Vašemu investičnímu profilu. Obecně lze takto pro výběr fondu poradit snad jenom tolik, že je dobré vybrat fond, který existuje historicky nějakou dobu a má historické výsledky a ideální je…

Celá odpověď

Dobrý den, chci se zeptat. Manžel má příjem kolem 22.000,-Kč čistého,někdy víc (bonusy,...) Já na mateřeké dovolené s 2 dítětem. Máme 2 úvěry v částce cca 250.tis.Kč, je možné získat hypotéku na vlastní bydlení (3mil.Kč),děkuji

Podle těchto údajů je velmi pravděpodobné, že nenajdeme na trhu banku, která by takto vysokou hypotéku poskytla. Osobně také doporučuji, zda je vůbec vhodné se do tak vysoké hypotéky pouštět, i kdyby ji banka poskytla. Splátka hypotéky by z vašich příjmů ukrojila podstatnou část.

Celá odpověď

Dobrý den. Rád bych se zeptal, jestli musím vyplnit v daňovém přiznání přílohy 1 a 2, jsem-li OSVČ jen na vedlejší činnost, ale neměl jsem v roce 2015 žádný příjem. Děkuji, Roman Vavřina.

Pokud máte na Živnostenském úřadě přerušenou živnost po celý rok, pak nemusíte přílohy vyplňovat. Pokud jste v daném roce měl ŽL aktivní, ale neměl příjem, pak byste měl podat na finanční úřad, zdravotní pojišťovnu a ČSSZ čestné prohlášení o nulových příjmech. V každém případě doporučuji konzultaci…

Celá odpověď

Dobrý den,chci se Vás zeptat. Budeme kupovat pozemek za 750 000 Kč financováno hypotékou. Ručit budeme bytem rodičů, na pozemku chceme do pěti let stavět. Stavbu chceme také částečně hradit hypotékou - druhou. Zajímá mě, jestli je možnost vyvázat ručitelství bytu rodičů a převést na náš vybudovaný dům, na kterém ovšem bude zástava z druhé hypotéky.

Dobrý den, byt rodičů bude možné vyvázat a převést na Váš dům, pokud budou obě hypotéky u jedné banky a tržní cena domu bude dostatečná. Pro realizaci financování tohoto záměru, v případě Vašeho zájmu, jsem Vám k dispozici.

Celá odpověď

Mám zájem o půjčku, mohu se na vás obrátit?

Ano, je to možné. Umím poskytnout širokou nabídku jednotlivých půjček, takže si každý může velmi snadno vybrat podle své potřeby. Představím Vám jednotlivé typy bankovních úvěrů a možnosti jejich využití, abyste si mohl vybrat takovou, která vám bude nejlépe vyhovovat.

Celá odpověď

Dobrý den, chtěla bych nějaké bližší info ohledně výběru z mimořádného účtu a strhávání 15 % z úroků. Jakou část peněz musím nechat na MÚ, když bych si je chtěla vybrat? Musím tam nechat všechny vydělané úroky, aby mi nevzali těch 15 % a ostatní peníze můžu vybrat? Já jsem si vybrala maximální výběr a odečetli si těch 15 % z úroků od začátku vložených peněz na MÚ. To jsem asi pochybila, že ? Chtěla bych vědět, kdy těch 15 % z úroků nestrhnou? Nebo až po ukončení pojistné smlouvy, což je někdy 2030? Nebo si pak také seberou 15 % z celkové hodnoty úroků? Pokud mi toto nějak přiblížíte, budu ráda.

Ve Vašem případě se jedná o výběr z mimořádného účtu (účtu mimořádného pojistného) životního pojištění. V tomto případě pojišťovna správně snížila hodnotu vybíraných prostředků o daň z příjmů 15 %  z výnosů, které do té doby vznikly. Protože jste žádala o maximální možný výběr, bylo Vám vyplaceno…

Celá odpověď

Chtěl bych se zeptat na typ opravdu kvalitního podílového fondu. Měsíční úložka by byla asi 5 tisíc Kč a menší sumu mám i na účtě. Chci to brát jako rezervu, pojistku při neočekávané události. Pokud nic nenastane, poslouží to jako hlavní kapitál na plánovaný důchod.

Nejprve bych Vás chtěl pochválit za Vaši snahu na zajištění budoucnosti. Co se týče podílových fondů, tak jednoznačně se nedá určit jeden, který by Vám pokryl všechna přání. V ČR je přes 1.000 podílových fondů. Důležité otázky, které si musíte klást, jsou: Na jak dlouho zamýšlíte spořit …

Celá odpověď

Četla jsem si několik Vašich článků a zjistila jsem, že spořit si peníže přes IŽP opravdu není výhodné. Pojistka mi běží už 3. rok a platím ji jen proto, abych nepřišla o všechny vložené peníze. Neposílám tam nějakou velkou částku, ale i 1000 Kč měsíčně se určitě dá investovat lépe. Můžete mi prosím poradit, jak mám s pojistkou typu ING Smart naložit? Když už ji platím 3 . rokem a životní pojištění si momentálně platit žádné nechci, jen bych chtěla nějak rozumě vkládat alespoň těch 1000 Kč měsíčně do něčeho, co se mi do budoucna bude zhodnocovat?Je lepší to dát třeba do klasického stavebního spoření? A jak tedy naložit se stávajícím IŽP, abych o vložené peníze zcela nepřišla?

Pojďme se spolu podívat na pojistku jako na rezervu. Představme si, že jste náruživá motorkářka. Máte v garáži 7 motorek a 2 skůtry. Na dvoře před garáží se válí spousta náhradních dílů z vraků, které vám vozí kamarádi. V takovém případě máte zřejmě dostatečné rezervy pro případ, že se vám jedna z…

Celá odpověď

Dobrý den, můj dotaz se týká využití příspěvku zaměstnavatele hrazeného zaměstnancům na životní pojištění - k proplacení některých bonusů nebo ročních odměn. Některé pojišťovny nabízí možnost okamžitého výběru těchto uložených peněz. Firma by uspořila sociální a zdravotní pojištění, daňová uznatelnost příspěvku do zákonné výše (30T/1rok) se dá ošetřit interním předpisem - směrnicí. Dle mého názoru však nejsou dodrženy podmínky - min. 60 měsíců (5 let) a čerpání po 60. roce věku. Je možné dle Vašeho názoru bez rizika institu ŽP takto využít?

Ano, tento manévr některé firmy, i značně velké, využívají. Podle mých zkušeností s tím zatím nejsou žádné legislativní problémy, protože podmínkou není čerpání po 60. roce věku. Tento limit souvisí hlavně s umožněním případných daňových odpočtů, kdy smlouva jako taková musí být uzavřena do věku…

Celá odpověď

Před třemi roky jsem si sjednal s finančním poradcem životní pojištění FLEXI od České Spořitelny. Žil jsem v domnění, že obsahuje i úrazové pojištění až do doby, než se mi úraz stal a v pojišťovně mi řekli, že nedostanu žádné plnění, protože úrazové pojištění nebylo sjednáno. Pojistka obsahuje: Smrt z jakýchkoliv příčin 30 000, invalidita 3 st 500 000, trv. následky 400 000, prac. neschopnost od 15 a od 29 dne. Pojistka mě vyjde na 736,- Kč měsíčně. Zdá se mi to dost na to, že nedostanu nic za úraz a to pracuji jako truhlář. Je pojistka výhodná a nebo platím za něco zbytečného?

Pojistka, jak uvádíte, je postavená na pracovní neschopnost. Tedy aby Vám pojišťovna plnila musel byste být v pracovní neschopnosti a plnili by Vám až od 15. dne (ne zpětně). Abyste měl plnění při úrazu i když nejste v pracovní neschopnosti, musel byste mít nastaveno denní odškodné, což dle toho,…

Celá odpověď

Dobrý den. Chtěl bych uložit peníze řádově ve stotisících, ale po špatných zkušenostech s investováním (např. ING Fondy, ING Garant invest, ale i kapitálové životní pojištění), kde bylo vše ztrátové, chci uložit peníze bezrizikově, aby byla pokryta alespoň inflace. Jaký je Váš názor na Spořící státní dluhopisy, jejichž emise nyní MF připravuje?

Letošní emise dluhopisů počítá s nižšími výnosy a nově budou podléhat zdanění. Diskontovaný dluhopis tak nabídne čisté průměrné roční zhodnocení 1,45 %, prémiový 2,1 %, kuponový 2,35 % a reinvestiční 2,62 %. Změna nastala u proti-inflačního dluhopisu. Jeho výnos již není odvozen pouze od příslušné…

Celá odpověď

Není to tak dlouho, co nejvyšší soud v Německu rozhodl o tom, že poplatek za vedení hypotečního účtu je v rozporu se zákonem. České republiky se to přímo netýká, ale na finančních portálech se objevují zprávy, že sem tam někdo uspěl i v České republice a to i za pomoci finančního arbitra. Já mám tři hypotéky, z toho jsem jednu zrovna doplatil, a chtěl bych si požádat o navrácení poplatku za vedení účtu. Potřeboval bych vědět, kde začít a jak dlouhá doba je na promlčení. Nerad bych šel do soudního sporu, na který bych asi neměl, ale žádost napsat mohu a třeba i u nás soudy jednou začnou chránit běžné občany této země.

Vaše otázka by měla být směřována spíš na advokáta, možná na finančního arbitra. Pokusím se Vám však alespoň obecně poradit a odkázat Vás na zdroje informací. Soud v Německu vycházel z evropské směrnice, která by měla být nadřazená právním úpravám jednotlivých států. V této věci u nás neexistuje…

Celá odpověď

Rád bych se zeptal, jestli mám sledovat výnosy penzijních fondů za posledních3-5 let? Nebo je tato informace z dlouhodobého hlediska nepodstatná? V případě, že bych se rozhodl pro jiný fond, je možné přejít jinam?

Máte pravdu, viděno prizmatem delšího horizontu na těchto údajích příliš nezáleží. Podstatnou část výnosu na kratším období tvoří státní příspěvek, na delším se výnosy v jednotlivých letech zprůměrují. Více k dané tématice viz článek na mých stránkách s názvem Penzijní připojištění. Přecházet z…

Celá odpověď

Můj přítel má od svých 20 let uzavřené kapitálové životní pojištění. Pojištění platí do jeho 40 let, nelze prodloužit. Finanční poradce ho přesvědčuje, aby toto pojištění vypověděl a uzavřel si investiční životní pojištění s platností do 65 let věku, kde za stejně vysoké pojistné, které platí teď, získá mnohem vyšší pojistné krytí i vyplacenou částku při dožití. K investičnímu ŽP máme nedůvěru, ale poradce nás neustále přesvědčuje o jeho výhodnosti a tvrdí, že kapitálové ŽP dnes už nikdo nechce. Jaký je váš názor?

Pokud jste si přečetla články či odpovědi v Poradně na dané téma, pak je otázka poněkud překvapivá. Obecně lze říci, že ve většině případů manipulace s pojistnou smlouvou přináší ztráty. Existují i výjimky, proto v každé jednotlivé situaci je nutno provést výpočty související se zamýšlenou změnou. …

Celá odpověď

Ráda bych se zeptala, zda je možné při vyhlášení osobního bankrotu, na který mám nízký příjem, požádat manžela o finanční dar.

Jde o jeden z dotazů, který spadá do oblasti občanského práva a kvalifikovanou odpověď lépe poskytne dobrá advokátní kancelář. Požádat manžela lze asi o cokoli, není-li však zrušeno společné jmění manželů, spadají i partnerovy finance do vyrovnání, o němž v případě osobního bankrotu bude rozhodovat…

Celá odpověď

Můj přítel je docela dost zadlužený. Já mu dala šanci pod podmínkou jeho oddluženosti. Přítel byl skoro rok bez práce a díky tomu mu vznikly pohledávky. Má více dluhů u více společností, které nebyl schopen splácet. Na internetu jsem nalezla informace, že jde udělat konsolidace dluhů. Je toto možné řešení, že by více dluhů dal do jediného dluhu, který by splácel, čímž by si nastavil délku a limit splácení? Jestli ano, na které společnosti se tak nejlépe obrátit. Nebo je jiné řešení? Jestli ano, byla bych Vám vděčná za bližší informace.

Konsolidace dluhů možná je. Pozor však na některá úskalí, jež byla diskutována na těchto stránkách. Doporučení na určitou společnost z jakékoli oblasti financí nedávám. Mohu Vám však pomoci při řešení popsané situace, pokud použijete kontaktů na tomto webu ke sjednání schůzky.

Celá odpověď

Chci si vzít hypotéku, ale mám problém, protože jsem v registru neplatičů, takže mi žádná banka nechce půjčit. Přemýšlel jsem o nebankovní hypotéce. Je vůbec nějaká výhodná? Bohužel jsem podepsal kupní smlouvu a ještě jsem nevěděl, že mi banka nepůjčí. Před tím jsem neměl problém a teď mi hrozí velké sankce a soud pokud dům nekoupím. Nevím, co mám dělat.

Nebankovní hypotéka bohužel neexistuje – hypoteční úvěr musí být krytý hypotečním zástavním listem, a ten může vydat pouze hypoteční banka. Lze použít jinou půjčku, avšak žádná z nich není „výhodná“ ve srovnání s hypotékou.

Celá odpověď

Jelikož se chystám ke studiu na vysoké škole, tak jsem nucen si založit svůj vlastní účet. Informace o účtech získávám pouze prostřednictvím webových stránek, ale žádné bližší informace nebo dojmy o kvalitě účtu nemám. Tímto bych Vás chtěl poprosit, zda by bylo možno doporučit podle Vás "nej" studentský účet.

Možné by to nebylo, anžto se na těchto stránkách neprovádí žádná porovnávání jednotlivých produktů různých firem. Důvodem je skutečnost, že výběr určitého produktu ovlivní výkon osobních financí zhruba z 10%. Podstatnou je naopak struktura osobního investičního portfolia vzhledem k finančním cílů…

Celá odpověď

Ráda bych manželovi sjednala životní pojištění (tedy pouze pojištění - NIKOLIV +SPOŘENÍ!!!). Můžete mi prosím poradit, které by bylo pro nás nejvhodnější? Manželovi je 35 let (čistý příjem papírově 14 000,- jinak 20 000,-), já pobírám rodičovské přídavky (ještě 2 roky budu), máme 2 děti (4 a 1 rok), naše měsíční náklady cca 20 000 – 25 000,-. Tápu, co pojistit (trvalé následky úrazu, invalidita, denní odškodné při pracovní neschopnosti, ... ) a na jaké částky a jestli pojistit i děti?? Můžete mi prosím poradit? Běžným pojišťovákům už nevěřím : (

Díky za důvěru, pokusím se ji nezklamat… Nejprve je třeba zjistit výši pojistných částek, až poté vybírat příslušný produkt. Obecně je možno zvolit dvojí přístup: Zajištění na plnou výši příjmů – v případě plnění luxusní, ale ovšem za dražší pojistné Zajištění na náklady – výrazně…

Celá odpověď

V květnu minulého roku jsem uzavřel u České pojišťovny spoření Flexi 1000,- Kč měsíčně. Nyní jsem ve finanční tísni a potřeboval bych vědět, jestli mohu použít své vložené peníze a kolik.

Obávám se, že to asi nebude možné. Z pojištění Flexi lze vybírat dle aktuálního zůstatku, ovšem za ¾ roku tam bude nula. Výběry s těchto typů pojištění jsou možné až po akumulaci jisté výše zůstatku, která je definována v pojistné smlouvě (v pojistných podmínkách). Většinou je potřeba, aby v…

Celá odpověď

Dozvěděl jsem se, že pokud ukončíte dříve životní pojištění, musíte státu zaplatit daň z příjmu ze životního pojištění (cca 15%). Musíte to platit, i když pojištění normálně zanikne poslední splátkou dle smlouvy?? Myslím to tak, že prostě dosáhnu stanoveného dne uvedeného ve smlouvě o životním pojištění, a tím uplatním nárok na vyplacení peněz. Zdá se mi to od státu sprosté, když si vlastně na to životní pojištění posíláme již zdaněné peníze z našich výplat a stát to chce zdanit znova. Kdyby chtěli daň z té státní podpory tak to ještě pochopím, ale z vlastních již zdaněných peněz… Jinak, co s tím nesouvisí, četl jsem tu spoustu dotazů o registru neplatičů, tak bych se chtěl podělit se všemi o svoji zkušenost: Byl jsem v registru neplatičů také, dlužil jsem jedné nejmenované bance částku 719,- Kč. Je pravda, že pokud jste v tomto registru neplatičů (nejčastěji databáze SOLUS), s půjčkami se nechytáte (maximálně nebankovní sektor s nechutnými úroky), ani co se týče koupě na splátky. S tím se nic dělat nedá, ale doporučuji to samé, co jsem udělal já: Doplatit dluh u společnosti které dlužíte a napsat jim žádost o vymazání z registru neplatičů, některé společnosti to dělají sami po 2 měsících od doplacení, je dobré si také zjistit do jakých registrů vás ta společnost dává a pak je konkrétně napsat do žádosti. Žádost pošlete tam, kde jste dlužili! Přibližně do tří měsíců až půl roku budete "čistý"…

Začněme od konce: moc děkuji za zajímavé podněty ohledně registru dlužníků a souvisejících záležitostí. V Poradně je řada dotazů k tomuto tématu a Vaše rady mohou pomoci. Pokud se týká zdanění životního pojištění, při řádném ukončení pojistné smlouvy jde pouze rozdíl mezi zaplaceným pojistným a…

Celá odpověď

Kde se dá na internetu najít kalkulačka, která by vypočítala výši mzdy v případě, že je zaměstnanec několik dní doma s dítětem. Manželka má běžný čistý plat kolem sedmi tisíc čistého. V únoru byla čtyři dny s nemocnou dcerou doma a brala jen 4 800,- čistého. Zdá se mi, že snížení kvůli čtyřem dnům o více jak dva tisíce je neadekvátní. Co vy na to? Případně bych Vás chtěl požádat o radu kam se obrátit.

Pokud zadáte do Googlu 'kalkulačka nemocenské", dostanete celou řadu odkazů k dané problematice, např. tento. Až si to spočítáte, obraťte se na vaši OSSZ z žádostí o vysvětlení.

Celá odpověď

V září 2002 jsem uzavřela kapitálové životní pojištění s pojištěním úrazu a zdraví u ČP na 13 let, platím 833,- Kč s tím, že toto pojištění budu platit do roku 2015, kdy dovrším 65 let. Jenže loni v březnu jsem odešla do důchodu a tato částka se pro mne stala příliš vysoká. Myslela jsem, že budu pracovat déle, ale starám se o bezmocnou maminku. Pojistné jsem si odpočítávala z daní. V listopadu 2010 mi bude šedesát let, mohla bych pojištění ukončit tak, abych nemusela vracet daň?

Podmínka ze zákona pro to, aby nebylo nutno vracet daňovou úlevu, je trvání smlouvy nejméně 5 let a zároveň do 60 let věku klienta. Obě podmínky splňujete. Navíc platí, že pokud klient odejde na starobní důchod, není třeba uvedená ustanovení dodržet. Každopádně tedy z hlediska nevracení ušetřených…

Celá odpověď

S manželem jsme před 10 lety uzavřeli kapitálové životní pojištění u Amcico. Pojistky byly do 60 let s garantovanou částkou 300 000,- + podíl na zisku. Čtvrtletní pojistné činilo pro každého z nás zhruba 1600,- Kč. Loni u nás byla "finanční poradkyně" od společnosti Partners a přesvědčila nás, abychom tyto pojistky zrušily, protože jsou zastaralé a uzavřeli novou pojistku pro celou rodinu (máme 6 letou dceru) u české pojišťovny Flexi. Měsíční pojistné činí 1000,- Kč včetně investičního a úrazové pojištění celé rodiny. Částka odbytného, kterou nabídlo Amcico, netvořila ani třetinu vložených prostředků. Nedopatřením jsme nedokončili zrušení pojistek u Amcica a když o tom přemýšlím, začala jsem opravdu váhat, zda tento krok dokončit. Prosím o radu, zda ponechat staré pojistky a zrušit Flexi od české pojišťovny i když přijdeme o několik tisíc korun?

Na základě Vámi poskytnutých údajů nelze o patřičném kroku rozhodnout. Je potřeba zvážit i další varianty, a to v kontextu veškerých rodinných financí. Máte-li o takovou službu zájem, využijte kontaktů na tomto webu.

Celá odpověď

Mám již dva roky hypotéku na dům u Raiffeisen stavební spořitelny na 1 850 000,- Kč. Dům je zastavený. Bohužel se nám teď změnila finanční situace a my nemáme na splácení. Nevím, co máme dělat. Můžeme dům vůbec prodat? Nechceme o něj přijít, ale asi jiná možnost není.

Možností je celá řada, o konkrétních krocích se můžete informovat u každé solidní realitní kanceláře. Začít je však nejlépe tím, že budete informovat svého věřitele a poté postupovat s ním ve spolupráci.

Celá odpověď

Je dobré investovat do státních dluhopisů (nyní mám na mysli např. Řecko), když je stát na pokraji bankrotu. Četla jsem, že tyto státní dluhopisy stoupají na úrokové sazbě až přes 6 %. Když by to byla pravda, tak jak to, že stoupají? Co se stane s uloženými vklady lidí (např. Řecko), když bude stát kontrolovat MMF. Dostanou tyto peníze zpět?

Čím je dluhopis méně bezpečný, tím vyšší rizikovou prémii musí emitent vypsat, aby byli investoři ochotni takové aktivum kupovat. Proto jsou nejvýnosnější tzv. junk bonds (prašivé dlužní úpisy), neboť riziko nesplacení je kompenzováno zvýšeným výnosem. Na otázku „co se stane…“ by nejlépe mohl…

Celá odpověď

V současné době refinancujeme k bance LBBW Bank a Volksbank a četla jsem, že tato banka není zmocněna ministerstvem k přijímání žádostí a uzavírání smluv o poskytování podpory. Znamená to tedy, že nemůžeme o dotaci žádat? Nebo je v tomto případě možnost, abychom si o dotaci zažádali sami, případně kam žádost a podklady odevzdat (na koho se obrátit) ?

Nařízení vlády č. 299/2001 Sb. stanoví v paragrafu 6, že o podporu lze zažádat u pověřené banky. Z toho plyne, že u Vámi zamýšleného poskytovatele úvěrů podporu neobdržíte. Můžete však o hypotéku zažádat u banky, která tuto licenci má.

Celá odpověď

Jsem nucen zrušit Pojistnou smlouvu (Základní pojištění + Úrazové pojištění) a to předčasně. Prosím o informaci, co vše musí Odstoupení "od" (zrušení) smlouvy obsahovat a zda lze ukončit smlouvu k poslednímu dni aktuálního měsíce.

Pokud byste chtěl od smlouvy odstoupit (tj. anulovat od počátku) či požadovat její okamžité zrušení, musel byste k tomu mít specifický, v pojistných podmínkách definovaný důvod. Nicméně si myslím, že se Vám jedná o prostou výpověď. Tu můžete podat kdykoli, přičemž výpovědní lhůta činí u běžně…

Celá odpověď

Je nám 26 let, přítel loni dostudoval a jeho nástupní plat je 15 000 Kč čistého, já dostuduji letos. O práci se nebojíme, ale finančně naše zaměstnání není zatím příliš zajímavé (lékaři). Mé měsíční příjmy se více méně rovnají mým výdajům, přítel z výplaty po odečtení nájmu, stravy, mobilu a dopravy ušetří měsíčně asi 6 000Kč. Od roku 2007 máme založené stavební spoření s úrokovou sazbou 2%, cílovou částku máme každý na 1 mil. Kč. Já mám stavební spoření od února 2007 a za tu dobu jsem si naspořila 70 000Kč, přítel si založil spoření v září 2007 a naspořil si doposud 78 000Kč. Co se týká našich plánů. Letos plánujeme svatbu, kterou nám rodiče s větší části zafinancují. Do tří let bychom chtěli založit rodinu. Zvažujeme, kdy si pořídit vlastní bydlení, nejpozději však před nástupem na MD (nejsme zatím pevně rozhodnuti, kde budeme bydlet) a jakou formou financovat (ze stavebního spoření, nebo kombinace hypotéka a stavební spoření). Chtěli bychom 3 pokojový byt.

Vzhledem k tomu, že máte oba založeno stavební spoření, je ve hře několik variant financování – úvěry ze stavebního spoření, kombinace hypotéky a úvěru ze stavebního spoření nebo samotné hypotéky. Navrhuji propočítat možné varianty v rámci osobního finančního plánu, který zároveň zohlední všechny…

Celá odpověď

Budu členka zakládajícího jezdeckého klubu. Existuje nějaká pojistka o odpovědnosti. Tzn., budu-li vozit malé děti na koních, ony mi spadnou, popř. si zlomí ruku. Jejich rodiče po mně budou chtít nějakou náhradu. Je to v kompetencích České jezdecké federace (asociace sdružující jezdecké kluby v ČR), která by mi měla toto pojištění poskytnout? Nebo je nutné si toto pojištění zařídit v nějaké pojišťovně?

Pojištění odpovědnosti za škody pro Vámi uváděnou činnost lze sjednat u kterékoli pojišťovny provozující neživotní pojištění. Je možné, že tuto pojistku pro jednotlivé kluby zajišťuje ČJF, avšak není to její povinností. Pojistka sjednaná „centrálně“ obvykle vyjde levněji, než když si totéž bude…

Celá odpověď

Chci se Vás zeptat, zda máte nějakou zkušenost s IŽP Clever Invest od Generali. V roce 2006 jsem ve 29 letech uzavřel toto investiční životní pojištění s délkou trvání 30 let. Parametry tohoto pojištění jsou takové, že pro případ úmrtí během pojištění bude manželce vyplacena částka 1 000 000 Kč, při smrti způsobené úrazem pak 3 000 000. V případě trvalé invalidity je plnění v řádu 2 000 000 Kč. Investiční část mám ze 100% alokovanou do akciového fondu Generali a za 3 roky je hodnota investice cca 50 000 Kč. Měsíční splátka je 2 500 Kč. V poslední době jsem četl několik článků ohledně pojištění, které zrovna tento typ pojištění moc nedoporučovaly. Jaký je Váš názor na vhodnost této pojistky, popř. existuje jiná možná alternativa?

Také v Poradně a v Článcích na tomto webu najdete mnoho statí zabývající se investičním životním pojištěním. Je v nich obsažena řada faktů, ke kterým by měl klient při sjednávání přihlédnout. Uvedený typ pojistky v sobě spojuje dvě oblasti: rizika a investice. Laik by mohl předpokládat, že se…

Celá odpověď

Kolik procent příjmu je vhodné investovat do penzijního pojištění a úrazového pojištění? Příjem rodiny je cca 22 000,- Kč, dva dospělí, jedno dítě mladší 1 rok. Měl jsem pojistku u pojišťovny AXA ale vypověděl jsem ji.

Dotazy jsou dva, rozdělme proto odpověď rovněž na dvě části. Přitom bychom se vždy měli ptát, k jakému cíli ten který produkt slouží. Penzijní připojištění svým zamýšleným účelem míří k zajištění prostředků pro dobu, kdy už nebudeme ochotni či schopni aktivně vydělávat peníze. Svými vlastnostmi…

Celá odpověď

Mám matku, která je starobní důchodce, k tomu si ještě přivydělává, ale její měsíční příjem přesně neznám. Jde o to, že si vzala několik půjček, které není schopná splácet, zkrátka jí dluhy přerostly přes hlavu, dluží i na splátkách a hrozí jí exekuce. Konsolidaci jí zamítli, protože musí mít pracovní smlouvu starou nejméně dva měsíce, tu jí zaměstnavatel obnovuje vždy po roce, takže ji má obnovenou necelý měsíc a Homecredit už velmi vyhrožuje. Je možné s tím něco dělat?

Napadá mne institut osobního bankrotu, který byl v Poradně několikrát diskutován. Což je poměrně bolestivá terapie. Mnohem účinnější je vyhledat radu finančního poradce ještě předtím, než se do dluhové pasti vrhneme…

Celá odpověď

Ráda bych Vás poprosila o radu. Jde o mého syna, dostal se do finančních problémů a v poslední době se u nás objevují lidé, kterým dluží. Jako rodiče se bojíme o svůj majetek, protože tam syn má trvalý pobyt. Momentálně výška jeho dluhu, o kterém víme, je 250 000 Kč. Prosím můžete nám poradit, jestli je možné zjistit přesnou výši peněz, které má půjčené i od nestátních institucí jako jsou HomeCredit, Provident a jiné. Moc Vás prosím, jsme zoufalí a nevíme, jak postupovat, navíc s námi syn nekomunikuje, a tak nemáme možnost zjistit podrobnosti.

Zcela přesnou výši dluhů asi zjistíte těžko, pokud s vámi syn nehodlá hovořit. Je možné nahlédnout do centrálního registru dlužníků (http://www.centralniregistrdluzniku.cz/verejny-registr-dluzniku.htm), ovšem tam jsou pouze pohledávky, které sem věřitel zapsal. Uniká mi ovšem smysl takového…

Celá odpověď

S přítelem jsme se rozhodli, že si postavíme dům. K dispozici máme 500 000 Kč, čili jsme uvažovali o hypotéce na dalších 500 000 Kč, (hodnota domu cca 1 300 000), avšak po konzultaci s finančním poradcem nám bylo doporučeno vzít si hypotéku na celý milion a naši úsporu ponechat jako pojistku pro nenadálé výdaje. Moje první otázka tedy zní, zda s tímto tvrzením souhlasíte. Dále bych se ráda zeptala, jelikož mi to není zcela jasné, pokud si půjčíme celý jeden milion s dobou splácení řekněme 20 let a fixací na 10 nebo 15 let, co se stane s úrokem po uplynutí fixace?

Ano, takové doporučení je velmi správné. Jestliže vám vychází v měsíčních finančních tocích rodiny, že celou splátku hypotéky bez problémů pokryjete, jděte do toho. Půl milionu, které nyní máte v rezervě, pak můžete investovat do dlouhodobých finančních instrumentů, např. akciových podílových fondů…

Celá odpověď

Před dvěma lety jsem uzavřel kapitálové životní pojištění u pojišťovny Uniqa. V současné době docházím na to, že nastavení tohoto pojištění není tak výhodné, jak se zprvu zdálo (končilo před 60. rokem života, příliš vysoké měsíční platby,…) a proto jsem se snažil jednat s Uniqou o změně. Nabídli mi náhradu smlouvy = jiné pojištění, u něhož si mohu parametry nastavit podle současné potřeby. U tohoto pojištění bych neplatil uzavírací poplatky v plné výši, ale pouze 5% z těchto poplatků. První dotaz je, mohu si nějak písemně zajistit výši uzavíracích poplatků, protože v současné době mám pouze ústní ujištění od zaměstnankyně pojišťovny?A druhý dotaz je, mohu na toto pojištění čerpat příspěvky zaměstnavatele podobně jako na důchodové spoření?

Odpověď na první dotaz zní: nevím. Jedná se o nabídku určité pojišťovny k určitému produktu, všechny podrobnosti zjistíte nejlépe u nich. Máte-li pochybnosti o ústním ujištění pracovnice pojišťovny, zkontrolujte si to na hot line daného ústavu nebo u jejího nadřízeného. Čerpaní příspěvků…

Celá odpověď

Máme s manželem dům v hodnotě 2,5mil. Kč. Máme na něj americkou hypotéku v hodnotě 320 000 Kč. Potřebujeme tuto hypotéku refinancovat a půjčit si 900 000 Kč, ale jsme v registru, i když máme v tuhle dobu splátky v pořádku. Myslíte, že máme u nějaké banky šanci? Ten zbytek peněz je na spotřebitelské karty.

V současné době jsou banky velmi citlivé na kredit svých klientů, proto bude pravděpodobně obtížné přesvědčit některou z nich k poskytnutí úvěru. Výsledek bude záviset na mnoha okolnostech a podmínky financování, pokud k němu dojde, budou zřejmě tvrdší, než je obvyklé. Daleko větší problém však…

Celá odpověď

Potřebujeme financovat výstavbu rodinného domu cca 1,7 mil. Kč. S manželem máme oba dva stavební spoření, manžel Raiffeisen a já s liškou, uzavřené v roce 2002 a 2003. Máme naspořeno na každém přibližně 180 000 Kč. Ve vlastnictví máme domek, který po dokončení stavby plánujeme prodat min. za 500 000 Kč. Manžel má příjem kolem 16 tis. Kč a já jsem na mateřské dovolené (7 600 Kč). Potřebujeme poradit, jakým nejrozumnějším způsobem financovat dům.

Rozumných variant je hned několik, konkrétní doporučení závisí ještě na dalších okolnostech, které v zadání nejsou uvedeny. Obecné pravidlo velí vzít na bydlení co nejvyšší možný úvěr a vlastní prostředky nechat pracovat ve vhodně zvoleném investičním portfoliu. To však závisí na výši splátky,…

Celá odpověď

Rád bych se zeptal, zda je možné vydělávat na nemovitostech tím způsobem, že měsíční nájem, který budu od nájemníků dostávat, převýší moje měsíční splátky hypotéky a tím pádem by měl být můj cashflow v plusu. Je to vůbec reálné pro běžného člověka bez velkých příjmů?

Možné to je, avšak nikoli jisté. Ve většině případů dle dosavadních zkušeností čisté nájemné obvykle nepokryje plně splátku hypotéky. Čistým nájemným rozumíme příjem od nájemníků očištěný od nákladů na správu a údržbu nemovitosti, pojištění a další související náklady. Při kalkulaci je také vhodné…

Celá odpověď

Začal jsem v loni na jaře pracovat na živnost, vzhledem k tomu že sehnat práci nebylo jednoduché, jak jsem si představoval, někteří mi propláceli faktury se zpožděním a někteří mi je vůbec neproplatili, dostal jsem se do skluzu s placením zdravotního a sociálního pojištění. Zdravotní pojišťovna nepřistoupila na žádné řešení a nyní už mám nařízenou exekuci. Dluh na zdravotním pojištění činil 24 000 Kč, nyní chtějí po mně 68 000 Kč. Nevím jak z toho všeho ven, nemám žádný majetek a bydlím trvale 3 roky u přítelkyně. Mám strach, aby jí něco nevzali, prosím o radu, jak se ke všemu postavit?

Jak již mnohokrát řečeno, tyto stránky se nezbývají poradenstvím pro podnikatele. Pokud se týká případné exekuce majetku přítelkyně, takové nebezpečí reálně hrozí. Exekutor v místě bydliště zabaví cokoli, co lze zpeněžit. Pak je nutno prokázat, že majetek patřil přítelkyni, nikoli Vám a dojde k…

Celá odpověď

Mám přítele, který si před časem vzal půjčku (nemalou) pro svou sestru. Splácela řádně 2 roky, ale bohužel, dostala se do špatné finanční situace a splácet přestala, navíc momentálně nepracuje a stále se na něco vymlouvá. Máme s přítelem roční dítě, já pracuji a přítel je na rodičovské. 6 000Kč (měsíční splátka dluhu) je pro náš rozpočet neúnosná, navíc máme nějaké své odtahy a začínáme jít do mínusu. Ráda bych vás poprosila o radu, jakým možným způsobem se dá docílit platby z její strany. Myslím tím, zda lze převést dluh na jinou osobu (na sestru přítele, která opravdu dluží) nebo s ní sepsat směnku v dané dlužné částce se splátkovým kalendářem s podmínkou plateb měsíčních. Jenže pokud by to takhle šlo, kde pak danou směnku udat-neboli prodat. Je to vůbec možné?

Možné je celkem všechno. Dluh lze převést na jinou osobu, ovšem je potřeba, aby s tímto krokem souhlasily všechny zúčastněné strany, tedy věřitel, skutečný dlužník (sestra) a plátce dluhu (vy). Ze skutečnosti, že si půjčku hned na počátku nevzala sestra, usuzuji, že pravděpodobně neodpovídala…

Celá odpověď

Prodali jsme s manželem parcelu. Vlastnili jsme ji před prodejem dva roky, stavba nebyla nikdy zahájena a utržené peníze jsme do půl roku investovali opět do bydlení (přesněji do koupě družstevního bytu). Náš realitní agent, který měl na starosti prodej parcely, nám radil, že nemusíme platit z utržených peněz za parcelu daň z příjmu, pokud peníze investujeme v nejbližší době opět pro bydlení, což jsme udělali. Ověřovali jsme ještě tuto informaci na internetu, kde jsme se ovšem dověděli něco jiného: že bychom na parcele museli přímo bydlet a mít trvalé bydliště, abychom byli z placení daně osvobozeni. Byli jsme se pro tento rozpor zeptat i na Finančním úřadě, kde, světe div se, nám neuměli dát přesnou odpověď a dokonce paní pronesla (podle mě) velmi vtipnou hlášku.....že prý se máme zeptat někoho, kdo se zabývá daněma :-)) Dost vtipu:-) Ještě malý poddotaz: s manželem se rozvádíme. Pokud daň budeme muset zaplatit, stačí, když celou částku zdaní jeden z nás?

Obávám se, že se teď zachovám jako paní z finančního úřadu - moje rada zní: zeptejte se někoho, kdo se zabývá daněmi. Dost vtipu… Daňová problematika je natolik rozsáhlá a komplikovaná, že je potřeba se jí věnovat na plný úvazek. Tento portál je zaměřen na správu osobních a rodinných financí,…

Celá odpověď

Moje hypotéka u Hypotéční banky je příliš drahá. Splácím 1/2 dědictví - dům na venkově, dlužím cca 600 000 Kč a úrok je 6,18 % s roční fixací. Nyní mohu přefinancovat. Kterou banku by bylo rozumné oslovit a proč? V budoucnu - do 5 let se moje finanční situace může zlepšit - ráda bych zachovala možnost měnit podmínky splácení hypotéky. Uvažuji o MBank - fixace na 5 let.

Jak již zde bylo mnohokrát uvedeno, na těchto stránkách nedoporučuji ani konkrétní produkty, ani finanční instituce. Důvodem je fakt, že každé takové doporučení má nutně velmi omezenou platnost. Finanční domy neustále vymýšlejí nové a nové produkty a akce a slevy a kampaně, které mají jediný cíl –…

Celá odpověď

Chci stavět dům za cca za 2mil. K dispozici mám 1mil svůj (3x stavební spoření, v kterém nadále pokračujeme, + dary). Známý se zmínil o hypotéce přes pojišťovnu Axa. Říkal, že se nic nepřeplatí na úrocích (nebo tedy skoro nic) a po 30 letech budeme končit hypotéku se ziskem. Peníze se během splácení investují. No moc tomu nerozumím. Zní to až moc jednoduše, nezdá se mi to. Tak bych se Vás ráda zeptala, zda si vzít milion ze stavebka nebo jít třeba do tohoto.

Taková konstrukce, totiž splácení hypotéky prostřednictvím investičního životního pojištění, byly hitem tak před deseti lety. Pak si to pár lidí spočítalo. Ve skutečnosti životní pojištění je velmi nevhodný investiční nástroj. Důvody naleznete v článcích a poradně na těchto stránkách.Existuje ovšem…

Celá odpověď

Můj bratr se dostal do finančních potíží. Trvá to už asi 6 let. Je podnikatel. Je zadlužený a nemůže se z toho dostat, rodiče už si na něho také vzali půjčku, ale ani to nepomohlo. Letos měl těžký úraz a jeho dluhy se ještě prohloubily a navíc přišel o veškeré zakázky, takže nemá čím splácet a úroky mu narůstají. Teď mu hrozí exekuce. Chtěla bych se zeptat, zda by bylo možné všechny jeho půjčky a nedoplatky nějak spojit, aby splácel jen jednu částku. Nebo zda by bylo možné ještě nějak jinak vyřešit jeho situaci. Žádná banka už mu nechce půjčku poskytnout.

V románu Gold nad zlato popsal Joseph Heller kongresmana, jehož jedinou programovou tezí byla věta: „Vyrovnejte rozpočet!“ A s tímhle sloganem dokázal přežít mezi americkými politickými špičkami desítky let. Jak zřejmo, řemeslo vládnutí lze provozovat poměrně úspěšně bez většího inteligenčního…

Celá odpověď

Je mi 51 roků a nemám žádné připojištění na důchod ani žádné zajištění na stáří. Chtěla bych investovat si 5000,-Kč, ale nevím, kde penízky zhodnotit. Můžete mi poradit? Je Aegon správná volba?

Vzhledem k tomu, že před Vámi leží přibližně deset až patnáct let aktivního pracovního života, je ještě poměrně dost času k vytvoření patřičných rezerv. Pro daný časový horizont by měla zpočátku ve struktuře úspor převažovat akciová složka, jejíž podíl se bude postupně snižovat ve prospěch…

Celá odpověď

Jsem studentka střední školy a mám navíc cca 10 000,-Kč, a ráda bych věděla, jestli je nějaká možnost investovat je jen na rok, aby se trochu znásobily. Na příští rok plánuji jet do zahraničí, takže je budu potřebovat.

Vzhledem ke krátkému horizontu investice přicházejí v úvahu pouze otevřené podílové fondy peněžního trhu nebo spořicí účty u bank. V této chvíli vycházejí co do výnosů o něco lépe bankovní spořicí účty. Porovnání nabídky jednotlivých bankovních domů získáte snadno na portálech www.finance.cz, www…

Celá odpověď

Chtěla bych vědět informace o změnách ve výši státních příspěvků klientům penzijních fondů, které se prý chystají, a dále mám dotaz, v jaké výši může klient uplatnit daňové odpočty, když platí měsíčně 500,- Kč příspěvek do penzijního fondu a 520,- Kč životní a úrazové pojištění, zaměstnavatel přispívá na penzijní připojištění částkou 500,- Kč, jaká je maximální výše daňových odpočtů.

Změnami ve výši státních příspěvků bude mít smysl se zabývat ve chvíli, kdy k nim opravdu dojde. Bližší informace k tomuto tématu viz článek na těchto stránkách ze dne 27. 4. 2009. Daňové odpočty může v současné době klient uplatnit ve výši 12 000,- Kč ročně, a to jak v oblasti penzijního…

Celá odpověď

Po rozvodu mi zůstali dluhy ve výši cca 400 000,- korun. Celý rok a půl jsem je poctivě splácel do doby, než jsem 1. 9. 2009 přišel o zaměstnání. Přes mou snahu vyřešit nastalý problém mi některé bankovní instituce nenabídly řešení a já se stal dlužníkem. V tuto dobu mi chodí oznámení o návrhu na exekuci a já si nevím rady, jak tento problém vyřešit. Nemám totiž žádný majetek. Proto jsem Vás touto cestou chtěl požádat o pomoc.

Pak tedy zbývá institut osobního bankrotu – více o něm v některých z minulých odpovědí v Poradně.

Celá odpověď

Velmi pozorně a se zájmem sleduji Vaše stránky a již mnohokrát jsem dostala cenné informace. Snažím se zorientovat v úrazovém pojištění, které bych si potřebovala sjednat. Jsem samoživitelka s jedním dítětem, pracuji jako OSVČ. Po rozvodu mi zůstala ke splácení hypotéka na 1,5mil. V případě ÚRAZU i NEMOCI bych dle Vašeho "návodu" potřebovala mít plnění denního odškodného nejméně 500,-Kč (tedy 15tis měsíčně, když není vyplácena nemocenská) + samozřejmě nejspíše progresivní plnění trvalých následků úrazu. Smrt z jakýchkoli příčin mám sjednanou samostatně v rámci hypotéky. Problém je v tom že mi pojišťovny nejsou schopny nabídnout plnění jak úrazu tak i nemoci, když nemám sjednanou "smrt" na vyšší částku u nich. Máte pro mě prosím nějakou radu? Co si myslíte o pojištění velmi vážných onemocnění, které pro mě byly novinkou např. u České spořitelny, a v mém případě, kdy veškerý příjem a splácení je jen na mě, přišlo jako vhodné řešení. Poradíte třeba i konkrétní pojišťovnu, která by tomuto mohla vyhovovat?

Je velmi rozumné, že se zajímáte o své zajištění jsouc samotnou matkou s dítětem. Ve Vašem případě je vhodné nejdříve zjistit, zda by byl jeho otec v případě nutnosti schopen se o ně postarat. Potom by bylo možno pojištění pro případ smrti buď nesjednávat vůbec, anebo ve snížené míře. Pokud nikoli,…

Celá odpověď

Mám u Kapitol uzavřené životní pojištění. Bohužel jsem se dostal do finanční tísně a nesplácím pravidelně, mám tam dluh 3000. Chtěl jsem se dohodnout s finančním poradcem o pozastavení splátek na 2 měsíce, pak už budu mít více peněz, ale ten mi řekl, že to musím do konce týdne zaplatit, jinak na mě pošle exekutora. Je tento postup správný?

Kapitol není pojišťovna, proto u nich žádné pojištění uzavřeno nemáte. Jedná se o poradenskou společnost, která zprostředkovává pojištění pro pojišťovnu Kooperativa, a.s. Pokud chcete jednat o změnách pojistných smluv, obraťte se přímo na příslušnou pojišťovnu. Zde nejlépe zjistíte možnosti úprav…

Celá odpověď

S přítelem máme půl roční dcerku. Kupujeme domek. Přítel sjednal na sebe hypotéku. Hypoteční poradce chce, aby kupní smlouva byla pouze na přítele, přitom já budu splácet polovinu měsíční splátky z hypotéky. Mohu požadovat, aby kupní smlouva byla i na mou osobu, i když nejsem u banky vedena jako spoludlužník? Ještě se chci zeptat na pojištění nemovitosti. Jak se nejlépe orientovat při vybírání pojištění, na co si dát pozor?

Uvedený požadavek není oprávněný. Žadatelem o úvěr může být jen jeden z partnerů, zatímco na kupní smlouvě budou figurovat jako nabyvatelé oba dva společně. Téma Jak se orientovat při výběru pojištění majetku monitoruje článek Pojištění majetku.

Celá odpověď

Je možné dotace za zateplení domu kombinovat? Např: poskytnou mi dotaci jak na zateplení domu, tak zároveň na sluneční kolektory? A ještě mám dotaz. Když si různé články pročítám, tak píší: "je možné získat až 1950 Kč/m2. Ale podle jakého měřítka mi ty peníze poskytnou? Přece rozsah je od 0 Kč až do 1950 Kč. Podle čeho poznám, kolik právě mně přispějí?

Dotace jsou rozdělené na úspory energie na vytápění, na podporu novostaveb v pasivním energetickém standardu a na využití obnovitelných zdrojů energie pro vytápění a přípravu teplé vody. Podle rozsahu zateplování domu (jestli se jedná o celkové zateplení nebo jen dílčí - třeba výměna oken,…

Celá odpověď

máme s přítelem uzavřené životní pojišťění Z65 u Generali. Zjistili jsme, že po 4 letech vkládání peněz (100 000) by nám pojišťovna Generali dala 41 tis. při zrušení smlouvy. Je vůbec možné, aby si pojišťovna vzala 60% vložených peněz, když ze zákona smí obchodovat pouze se 30%. Na centrále nám v podstatě bylo řečeno, že pokud budeme dál posílat 2tis. měsíčně, nemáme jistotu, že se k vloženým penězům vůbec někdy dostaneme. Paní to tiše odkývala. Nemá pro nás tedy smysl pokračovat. Jen bychom chtěli, aby tuto pojistku někdo "zkontroloval". Nevíte na koho se obrátit, než ji zrušíme?

"Zkontrolování" uvedené pojistky Vám celkem nic nepřinese. Skutečnost je taková, jak jste se již dozvěděli dotazem na centrále Generali. A nyní podrobněji k jednotlivým částem Vašeho dotazu: Výše odbytného při předčasném zrušení pojistné smlouvy je u všech pojišťoven obdobná – do tří let nic,…

Celá odpověď

Nedávno jsem se zúčasnil vašeho programu "Finanční gramotnost" u nás na škole. Docela mě to zaujalo. Především investování do akcií. Na internetu jsem si o nich vyhledal nějaké články a trošku to prostudoval. Chtěl jsem se zeptat, jestli je možné investovat do akcií třeba jen 2000,- Kč (moje příjmy nejsou téměř žádné, rodiče mi asi před 7 lety založili stavební spoření). Ta "investice" mě zajímá spíš ze zvědavosti, než kvůli výdělku. A musím proto mít někde otevřený účet (např. u FIO atp.)? Bankovní účet mám u KB. Nevím, jestli je to správný úsudek, ale myslím, že právě teď je celkem vhodná doba na nákup akcií, v době krize všechny ceny akcií klesají a někdy ten nárůst musí přijít, nebo se mýlím? Je mi jasné, že na trhu s akciemi je asi možné téměř všechno.

Ano, máte pravdu, současná doba se vyznačuje výjimečnou příležitostí k nákupu akciových titulů. Pro investora začátečníka a při menších částkách investic je vhodné využít otevřených podílových fondů. Výhodou je široce diverzifikované portfolio, které chrání před neuváženým nákupem jediného, nebo…

Celá odpověď

Známá, touto dobou na mateřské, má hypotéku na dům a zároveň se utopila v jiných dluzích. Po mně by chtěla půjčit a jako jistinu mi nabízí přepis poloviny jejího rodinného domku na mě. A má otázka zní, jestli tím na mě náhodou nepadne i břemeno poloviny té hypotéky z domu. Ona mi tvrdí toto: "hypotéka, která se platí na tento dům, zůstane za všech okolností závazkem toho, kdo sepsal smlouvu". Já mám ale opačné (odborně nepodložené) informace a mám obavu, abych si šeredně nenaběhl.

Riziko šeredného naběhnutí je velmi pravděpodobné. Hypoteční úvěr je vždy kryt zástavou nemovitosti, ačkoli nemusí nutně běžet o nemovitost předmětnou. Tedy zástavou pro úvěr na jednu nemovitost může být nemovitost jiná. Jak je tomu ve Vašem případě, to zjistíte z výpisu na příslušném katastrálním…

Celá odpověď

Nechala jsem se nalákat od kamarádky, že mi přes společnost EFKON, zkontrolují smlouvy (já mám ČSOB životní s úrazem, manžel má Generali životní, úrazové, trvalé následky, a ještě má českou spořitelnu úrazové a životní se synem dohromady, a pojištění odpovědnosti za škodu) a poradí mi, co mám špatně a co dobře. Ale pořád mám takový dojem, že i přes to, že mi poradkyně vykládala, že pracují pro velkou část společností v česku, tak mám takový pocit, že si potřebují přetáhnout klienty na svoji stranu. Poradila mi, co mám špatně, spočítala, kolik na tom prodělám, ale hned mi nabídla uzavření pojištění od Uniqa. Tak mi to přijde takové divné, abych všechno zrušila a nechala udělat nové.

Máte pravdu, je to trochu podezřelé. Bezpochyby revize současného stavu by měla být prvním krokem při analýze osobních financí. Pokud jste s manželem uzavírali jednotlivé smlouvy náhodně, bez vazby na osobní finanční plán, je pravděpodobné, že některé z nich nemusí dokonale odpovídat Vaší životní…

Celá odpověď

V prosinci mi skončilo stavební spoření, na kterém ještě nebyla dosažena cílová částka. Peníze v současné době k žádné investici nepotřebuji. Prosím Vás o radu, zda je stále nejvýhodnější pokračovat ve stavebním spoření až do dosažení cílové částky, jak mi to nabídla Česká spořitelna, nebo zda v současné době existuje nějaká další výhodnější varianta.

Pokud se jedná ještě o "starý" program, je to rozumná možnost. Efektivní úrok se sice časem snižuje z původních cca 12 % p.a. v případě skončení bezprostředně po uplynutí vázací doby na cca 7 % p.a. při dospoření až do cílové částky. V případě "nového" programu sjednaného po roce 2003 už půvab…

Celá odpověď

U jedné známé firmy poskytující finanční poradenství jsme si s manželkou nechali vypracovat finanční plán. V současné době jsme závislí pouze na příjmu manželky (cca 80 tis. Kč/měsíc), máme hypotéku. Doporučili nám otevřít následující produkty: penzijní připojištění moje a manželky (kadý 500 Kč), investiční životní pojištění Aegon Live Invest (1700 a 1200 Kč), úrazové pojištění pro oba (340 Kč), Rentier Invest (každý 2000 Kč, linie 1). Rád bych věděl, jestli není mé investiční ŽP poněkud zbytečné a zda je dobré u manželky přejít z ŽP Flexi Čs. spořitelny na Aegon Live Invest.

Pokud příjem do rodiny zajišťuje skutečně pouze manželka, jeví se Vaše pojištění opravdu jako diskutabilní. Pojištění slouží pro zajištění rodiny v případě výpadku příjmů a v této chvíli žádný nehrozí. Vím jen o jednom argumentu v jeho prospěch v takovém případě: budete-li se chtít pojistit později…

Celá odpověď

V srpnu nám končí tříleté fixní období naší hypotéky, kde platíme 8300,- Kč měsíčně. Půjčili jsme si od banky ve výši 1490000,- Kč (cena nového bytu - 1990000,-Kč). Má cenu ukončit stavební spoření (115 000,-Kč) - umořit tou částkou tu hypotéku - došlo by ke snížení měsíční platby, s tím že si založíme nové stavební spoření?

Většinou je lépe ponechat hypotéku jak nejvýš možno a na co nejdelší dobu, přičemž své volné peníze necháte pracovat. Obecně totiž platí, že úrok za hypoteční splátku je nižší než výkon rozumně investovaných peněz, a tento diferenciál sazeb jde k Vašemu prospěchu. To však závisí na struktuře Vašich…

Celá odpověď

Jak postupovat v případě úrazu a jeho nahlášení zdravotnímu středisku, když se úraz stal již před dvěma lety. Jaká je lhůta pro plnění pojišťovny a nahlášení úrazu?

Ze zákona je lhůta k promlčení tři roky, přičemž se začíná počítat rok po úraze – jinak řečeno, máte čtyři roky čas k uplatnění svého nároku. Zdravotnímu středisku nic hlásit nemusíte. Nárok uplatníte na patřičném formuláři příslušné pojišťovny (ty jsou k vyzvednutí v kterékoli kanceláři dané…

Celá odpověď

Manžel pojede na půl roku do zahraničí a potřebuje si tudíž založit nějaký účet, kam by si mohl měsíčně posílat dolary. A jak potom probíhá na tom účtu převod na českou měnu?

Konkrétní podmínky Vám sdělí příslušná banka, kterou si pro své transakce zvolíte. Při jejím výběru Vám pomůže přiložený článek Velký test zahraničních plateb od Dalibora Z. Chvátala. Převodem peněz ze zahraničí se rovněž, a to specializovaně, zabývá společnost Western Union, u nás v zastoupení www…

Celá odpověď

Manžel má sjednané KŽP(obnosové) u Amcica, kde je pojištěn na 900.000,- Kč pro případ smrti a 150.000,- Kč při závažném onemocnění. Platí částku 3.634,-Kč čtvrtletně. Toto pojištění bylo sjednáno 15. 2. 2007. Nyní nám bylo finanční poradkyní nabídnuto IŽP Maximum u ČPP, které podle této poradkyně - pokud bude nastaveno stejně - jen pojištění pro případ smrti bude rozloženo na 500.000,- Kč smrt úrazem a 400.000,- Kč smrt a bez pojištění závažného onemocnění, při dodržení stejné výše splátek a let – to je do 60 let (trvání po dobu 23 let) bude jeho výnos o mnoho vyšší než u Amcica. Tam nám spočítala, že v podstatě při vyplacení (bez úmrtí) dostaneme o 160.000,- Kč méně, než bychom za celou dobu vložili, kdežto u IŽP dostaneme částku o 280.000,- Kč více, než vložíme. Můžete mi prosím poradit, jestli je tedy výhodné KŽP zrušit - samozřejmě za předpokladu, že vložené finance nedostaneme a uzavřít nové - tedy IŽP.

Ano, je to velmi výhodné – pro "finanční poradkyni". Provize z tohoto obchodu bude činit osm až deset tisíc korun, to není špatné. Ale teď vážně: zrušení pojištění je vždy krajním krokem, který je třeba opravdu dobře zvážit. Na toto téma vyšla v Článcích a v Poradně celá řada statí, doporučuji je…

Celá odpověď

Mám již dvacet let KŽP 2120 od ING. Nyní mám momentálně nedostatek peněz a proto chci požádat o výplatu odkupného. Lze v tomto typu smlouvy ponechat pouze pojištění smrti z jakýchkoli příčin a ponížit pojistné? Doposud platím 26 000 ročně. Mám ale strach, že při úplném zrušení smlouvy mě s mým současným zdravotním stavem na smrt z jakýchkoli příčin již nikde nepojistí… Poradíte mi prosím nějaké vhodné řešení?

Pokud u životního pojištění požádáte o výplatu odkupného, pojistná smlouva se tím ruší celá. Vhodnějším postupem by bylo požádat o výplatu pouze části kapitálové hodnoty pojištění, ovšem mám za to, že uvedený typ smlouvy tuto operaci neumožňuje. S jistotou to ovšem mohu prohlásit až po prostudování…

Celá odpověď

Mám dotaz ohledně konsolidačního úvěru. V jednom ze svých článků píšete, že je velmi nebezpečný. Mohl by jste popsat v čem ono nebezpečí spočívá?

Konsolidační úvěr slouží k sloučení několika jiných úvěrů (většinou spotřebitelských) za účelem snížení měsíční splátky. Toho se dosahuje zpravidla nižší úrokovou sazbou a hlavně prodloužením doby splatnosti úvěru. Nebezpečí konsolidačního úvěru si popíšeme na modelovém případu: Rodina Novákových,…

Celá odpověď

Jak výhodné je investiční životní pojištění jako předspořování k předčasnému splácení hypotéky ve skončení doby fixace? A jde to? Hypotéku bych si bral za tři roky a bral bych si ji na 1,5mil. na dobu 25 let. A s tím, že bych si nyní uzavřel životní investiční pojištění na 1500 měsíčně, poté kdybych začal splácet hypotéku, bych si snížil měsíční vklad na 1000. Je možné, že bych za 20 let splácení hypotéky, tedy za 23 let spoření v investičním životním pojištění, měl dostatek prostředků na předčasné splacení hypotéky? Vyplatí se mi uzavírat toto investiční životní pojištění? Poradcem mi byl doporučen produkt od ING. Bylo mi také doporučeno, že pokud si budu brát hypotéku za tři roky tak stavební spoření, které jsem původně plánoval uzavřít, není až tak výhodné.

Investiční životní pojištění jako spořicí produkt výhodné není. A to proto, že klient zaplatí poplatky jak pojišťovně, tak správci investičních fondů, v nichž se budou peníze zhodnocovat. Rozumnější je investice přímo do podílových fondů, kdy máte navíc daleko širší možnost výběru. Naopak je vhodné…

Celá odpověď

Uvažuji o koupi nového auta (cca 300 000-320 000), mám našetřeno 200 000 a auto chci koupit letos na zimu, poraďte mi prosím kde „sehnat“ daných 100 000, vím určitě, že leasing nechci. Jak nejlépe financovat dané auto, abych moc nepřeplatila? Můj měsíční příjem je 14 000 čistého a bydlím s rodiči, takže nějaké větší výdaje nemám. Poraďte mi prosím, jak to udělat.

Obecné podmínky pro financování nákupu automobilu dobře popisuje článek Petry Niedlové uveřejněný na serveru Finance. „Sehnat“ zbylých 100 000,- tedy můžete některým z popsaných úvěrů. Konkrétní nabídky je třeba zjistit u jednotlivých bank a z nich spočítat celkovou sazby nákladů – nestačí jen…

Celá odpověď

Zdědil jsem po příbuzném dolarový účet v Americe. Na účtu je asi 10 tisíc dolarů. Mám to převést na koruny nebo nechat být? Jak se bude do budoucna vyvíjet kurz dolaru?

Podle tvrzení analytiků je nyní koruna nadhodnocená, parita by se měla do konce roku ustálit kolem 18,-Kč/$. Ovšem tvrzení analytiků je třeba brát s notnou dávkou rezervy (viz přiložený soubor). Obecné doporučení zní: je rozumné držet podstatnou část finanční zásoby v měně, v níž bude probíhat…

Celá odpověď

Vyplatí se mít peníze na spořícím účtu?

Na to nelze jednoznačnš odpovědět. Spořící účet by měl sloužit ke krátkodobému uložení peněz. Nabízí nízký úrok, ale rychlou likviditu. Pokud se jedná o peníze, které budete potřebovat za půl roku za něco utratit, určitě je máte uložené správně. Pokud máte takto uložené peníze například pro děti a…

Celá odpověď