Vláda rozhodla – penzijní spoření čekají revoluční změny

Systém penzijního připojištění se od příštího roku mění. Kdokoliv se rozhodne pro toto dlouhodobé spoření, bude muset počítat s účastnickými fondy. Změny se týkají i těch, kteří penzijní spoření již zahájili.

Změny v penzijním připojištění, které vláda schválila v dubnu letošního roku, jsou součástí opatření, která by měla vést k větší efektivitě důchodového spoření. Díky chystaným úpravám by se měla zvýšit účast zaměstnavatelů i jejich příspěvky. Nespornou motivací ke spoření by měla být i možnost výběru různých typů penzijních plánů podle výnosnosti a rizik.

Jak to funguje
Penzijní připojištění je relativně výhodným způsobem zajištění svého životního standardu na důchodové období. Vstoupit do tohoto systému spoření může každý občan starší 18 let. Následně si bude v pravidelných intervalech (zpravidla měsíčních) odkládat částky dle vlastního výběru (alespoň 100 Kč) do penzijního fondu a k těmto sumám bude dostávat příspěvky od státu (50 až 150 Kč).

Výhodou penzijního připojištění je i možnost získání daňových úlev či dalšího příspěvku od zaměstnavatele. Nevýhodou je relativně dlouhá doba spoření. Na druhou stranu je možné se ke svým penězům dostat již po 1 roce spoření. Při výběru ale klient ztrácí nárok na státní příspěvky i jejich zhodnocení.

Určete si sami, jaký výnos chcete
Pro penzijní připojištění se rozhodly již více než 4 miliony lidí. Není se proto co divit, že se vláda snaží podniknout kroky k zefektivnění tohoto typu spoření. Novinkou je zavedení tzv. účastnických fondů. Ty by se měly podobat podílovým fondům. Každý účastník penzijního připojištění by si díky nim měl sám zvolit typ fondu, ve kterém chce své úspory zhodnotit.

Jednotlivé fondy budou nabízet rozdílné investiční plány, které se budou lišit především ve výnosnosti, ale tím pádem i v rizicích. Pokud se klient rozhodne pro na první pohled extra výhodný fond, může se stát, že vzhledem k vysokým rizikům o část úspor přijde. Zvážení plusů a minusů tak zůstává na každém a je vhodné se o potenciálních výnosech jednotlivých fondů poradit s finančním poradcem.

Změny pocítíme od roku 2010
Kromě možnosti výběru mezi rozdílnými fondy přislibuje vládní návrh i větší průhlednost hospodaření jednotlivých institucí. Ve fondech by totiž měl být oddělen majetek majitelů fondů od vkladů lidí. Účinnost nového penzijního spoření bychom měli pocítit od roku 2010, kdy by měl nový zákon začít platit. Kdo se tedy rozhodne pro tento typ úspor od příštího roku, automaticky si bude volit mezi jednotlivými fondy. Ti, kteří mají své penzijní spoření již aktivované, se budou moci rozhodnout, zdali zůstanou u starého systému, nebo přejdou k novému.

Změny se chystají také v oblasti předčasných důchodů. Současná legislativa dovoluje předčasný odchod do penze lidem, kteří mají 3 roky před řádným důchodovým věkem. V tomto případě se jim výše důchodu krátí o 0,9% za každých započatých 90 dní dřívějšího odchodu do důchodu. To by se mohlo změnit v následujících měsících díky chystaným vládním protikrizovým reformám.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Pět užitečných tipů pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů